Kategoria: Zboża
Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża
Choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, albowiem tylko w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.
Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe
Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.
Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.
Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:
• terminowe sadzenie,
• obserwacja obecności azotu,
• specyfiki grzybobójcze na pszenice.
Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto ogromne znaczenie.
Zbyt wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym tiofanat metylowy w rzepaku na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.
Choroby zboża - podsumowanie
Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności bądź akceptacji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.